Dolj: Ziua Naţională a Norvegiei, sărbătorită la Goieşti

0
1637

Fundaţia Adina Stiftelsen va organiza sâmbătă, 16 mai, la şcoala din comuna Goieşti, judeţul Dolj, o serie de activităţi ce vor marca Ziua Naţională  Norvegiei.

Cu aceasta ocazie, cei 140 de copii beneficiari ai proiectului ”Eu, oltean de la ţară, trebuie să fiu educat!” vor fi implicaţi în activităti non-formale şi sportive. Fundaţia Adina Stiftelsen va implementa acest proiect care are ca obiectiv menţinerea în sistemul educaţional a cel puţin 220 de copii din localităţile doljene Goieşti şi Fărcaş. Rezultatele proiectului vor viza în principal schimbări cantitative şi calitative privitor la serviciile educaţionale şi serviciile de consiliere parentală, inclusiv prin testarea a doua concepte noi în România – „Grădiniţa deschisă” şi „Home Start”.

Grupul ţintă va fi constituit din 88 de copii de vârstă preşcolară, 140 de copii de vârstă şcolară (ciclurile primar şi gimnazial) – din care cel puţin 20 de copii romi, cel puţin 20 de familii, 10 voluntari şi 10 educatori/învăţători/profesori. Valoarea finanţării nerambursabile a acestui proiect este de aproximativ 215.000 de euro.

Articol apărut pe www.gds.ro la data de 15 mai 2015