Lansare proiect: „Cresterea eficientei energetice pentru cladirea scolii gimnaziale Goiesti, judetul Dolj”

Comunicat de presa

Lansare proiect: Cresterea eficientei energetice pentru cladirea scolii gimnaziale Goiesti, judetul Dolj

Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei, in calitate de Coordonator de investitii pentru Planul National de Redresare si Rezilienta, Componenta 10 – Fondul local, Investitia I.3 – Reabilitarea moderata a cladirilor publice pentru a imbunatatifurnizarea de servicii publice de către unitățile administrativ-teritoriale si Comuna Goiesti, jud. Dolj, in calitate de Beneficiar, au semnat contractul de finantare nr. 7302 / 19.01.2023, pentru proiectul Cresterea eficientei energetice pentru cladirea scolii gimnaziale Goiesti, judetul Dolj.

Obiectivul acestei investiții il reprezinta renovarea energetica moderata a cladirilor publice, contribuind astfel la imbunatatirea furnizarii de servicii publice la nivel local.

Valoarea totala a proiectului: 2195407.53 lei

Valoarea maxima a finantarii nerambursabile: 2195407.53 lei, din care:

• Valoarea eligibila din PNRR: 1844880.28 lei
  • Valoarea TVA aferenta cheltuielilor eligibile din PNRR: 350527.25 lei

Grupul tinta al proiectului:

Beneficiari directi: Cresterea eficientei energetice pentru cladirea scolii gimnaziale Goiesti, judetul Dolj, aflata in subordinea UAT Comuna Goiesti.

Beneficiari indirecti: locuitorii Comunei Goiesti, elevii si profesorii din comuna Goiesti;

Rezultate: 1 cladire reabilitata termic apartinand scolii gimnaziale Goiesti, judetul Dolj

Perioada de implementare: 24 luni, incepand cu data de 19.01.2023

Data estimata pentru finalizarea proiectului: 19.01.2025

Cod proiect: C10-I3-531

Apel de proiecte gestionat de Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei finantat din fonduri europene prin Planul National de Redresare si Rezilienta al Romaniei si din fonduri nationale.

„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

„Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului Romaniei”

https://mfe.gov.ro/pnrr/                                                                           https://www.facebook.com/PNRROficial/

„PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmătoareaGenerație UE”